Monthly Archives: Жовтень 2024

Божественна літургія у 18-ту неділю після П’ятидесятниці

Сьогодні 16-го жовтня, у 18-у Неділю по П’ятидесятниці у нашому монастирі було відслужено дві Божественні літургії. Намісник обителі, Архімандрит Нестор очолив першу

Божественну літургію у співслужінні братії.

На сугубой єктенії, після прочитання Євангелія підносилися молитви за мир в Україні.

Всенічне бдіння напередодні Неділі 18-ї після П‘ятидесятниці

 

26 жовтня, напередодні вісімнадцятої Неділі після П‘ятидесятниці та дня памʼяті собору святих отців VII Вселенського собору у нашому монастирі було звершено всенічне бдіння.

Завтра наша Церква згадує VII Вселенський собор, події якого розгорталися у VIII столітті, коли імператор Лев Ісаврянин влаштував жорстоке гоніння на святі ікони, яке продовжилося в часи правління його сина й онука. 787 року царицею Іриною було скликано в Нікеї Собор проти цієї іконоборчої омани, на який з’явилися триста шістдесят сім отців.
Вселенські Собори, яких було всього сім, збиралися для з’ясування питань віри, нерозуміння чи неточне тлумачення яких викликало смути і єресі у Церкві. Також на Соборах вироблялися правила церковного життя. Наприкінці VIII століття у Церкві позначилася нова єресь — іконоборство. Іконоборці заперечували шанування земної святості Матері Божої та святих Божих угодників і звинувачували православних у поклонінні творінню, тобто іконі. Навколо питання шанування ікон виникла запекла боротьба. На захист святині піднялися багато вірян, проти яких розпочалися тяжкі гоніння.
Все це вимагало дати повне вчення Церкви про ікону, чітко визначити її, відновлюючи іконошанування нарівні з шануванням Святого Хреста і Святого Євангелія.
Святі отці VII Вселенського Собору зібрали церковний досвід шанування святих ікон з перших часів, обґрунтували його і сформулювали догмат про іконошанування на всі часи та для всіх народів, які сповідують Православну віру. Вони проголосили, що іконошанування є установленням і Переданням Церкви. Воно спрямовується і надихається Святим Духом, Який живе в Церкві. Зображення ікон нерозлучне з Євангелієм. І те, що слово євангельське повідомляє нам через слух, ікона показує через зображення.
Сьомий Собор затвердив, що іконопис є особливою формою одкровення Божественної реальності. Через богослужіння та ікону Божественне одкровення стає надбанням вірян. Через ікону, як і через Святе Письмо, ми не лише дізнаємося про Бога, ми пізнаємо Бога. Через ікони святих угодників Божих ми торкаємося преображеної людини, причасника Божественного життя. Через ікону ми отримуємо благодать Святого Духа, яка все освячує.
Щодня Свята Церква прославляє ікони Божої Матері, святкує пам’ять святих Божих угодників. Їхні ікони кладуть перед нами на аналой для поклоніння. І живий релігійний досвід кожного з нас, досвід нашого поступового перетворення через них робить нас вірними чадами Святої Православної Церкви. І це справжнє втілення у світі трудів святих отців VII Вселенського Собору. Саме тому зі всіх перемог над безліччю різноманітних єресей лише перемогу над іконоборством та відновлення іконошанування було проголошено Торжеством Православ’я. А віра отців Семи Вселенських Соборів є вічною і незмінною основою православ’я.
І, прославляючи пам’ять святих отців VII Вселенського Собору, ми повинні пам’ятати, що саме їм ми зобов’язані віддавати подяку за те, що освячені наші храми і будинки святими іконами, за те, що перед ними жевріють живі вогники лампадок, що творимо ми поклони перед святими мощами і фіміам ладану підносить наші серця до небес. І вдячність за одкровення від цих святинь багато і багато сердець наповнила любов’ю до Бога й одухотворила до життя вже зовсім померлий дух.

Божественна літургія в Неділю 17 -ту після П’ятидесятниці

Вранці 20 жовтня, в Неділю 17-ту після П’ятидесятниці, в нашому монастирі було відслужено дві Божественні літургії. Пізню Божественну літургію очолив архімандрит Нестор у співслужінні братії монастиря. За богослужінням молилися за мир в Україні.

Силу Вознесіння Господнього апостол Павло виражає так: “піднявшись на висоту, полонив полон і дав дари людям” (Еф. 4:8). Віддавши належне правді Божій, Господь відчинив для нас усі скарби благодаті Божої. Це і є полон, або здобич внаслідок перемоги. Початок роздавання цієї здобичі людям є Зішестя Святого Духа, Який, зійшовши раз, завжди перебуває в Церкві і кожному подає, що кому потрібно, беручи все з того ж раз полоненого полону. Прийди кожен і бери. Але підготуй скарбницю — чисте серце; май руки, чим брати — віру, яка не сумнівається, і прийди прагненням з надією і невідступною молитвою.

Піздня божественна літургія в день свята Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

14 жовтня 2024 року, у свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, Високопреосвященніший Онуфрій, митрополит Харківський і Богодухівський звершив святкову Божественну літургію у храмі на честь Озерянської ікони Божої Матері Свято-Покровського чоловічого монастиря міста Харкова.

На сугубій єктенії Правлячий архіпастирь підніс молитву за мир на українській землі.

Згідно Передання, Богородиця з’явилася віруючим, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі. Божа Матір розкрила свій омофор (покривало для голови) над людьми, і це чудо стало знаком заступництва над людьми. У свята немає аналогів в інших гілках християнства.
Диво явлення Богородиці відбулося в середині Х століття. У Влахернській церкві в Константинополі зберігалися риза Богоматері, омофор (покривало для голови) і частина пояса. Ці святині в V столітті перенесли сюди з Палестини. Був недільний день, йшло всенічне бдіння. Серед парафіян був святий Андрій, Христа ради юродивий. У середині ночі, під час молитви, він побачив, як по небу йде Пресвята Богородиця. Вона була осяяна світлом, поруч з нею йшли Іоанн Предтеча, Іоанн Богослов, ангели й святі.
Святий Андрій побачив, як Божа Мати стала на коліна і почала зі слізьми молитися за християн. Потім підійшла до Престолу храму і продовжила молитися там. А потім — зняла з голови омофор і розпростерла його над людьми, що молилися. У цей момент сяйво йшло не тільки від Богородиці — покривало теж світилося «краще променів сонячних». Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей: «Царю Небесный, – глаголаше в молитве на воздусе со Ангелы стоящая Всенепорочная Царица, – приими всякаго человека, молящегося к Тебе и призывающего Имя Мое на помощь, да не отыдет от Лика Моего тощ и неуслышан».